Fizjoterapia stomatologiczna
|

Fizjoterapia stomatologiczna

Rozwój współczesnej medycyny odbywa się na wielu płaszczyznach. Dotyczy to nie tylko tworzenia nowych technologii, dzięki którym lekarze mogą przeprowadzać nawet najbardziej skomplikowane operacje. Nie chodzi również jedynie o pogłębioną, coraz bardziej skuteczną diagnostykę. Choć oba te elementy są niezwykle istotne, warto uświadomić sobie, że nowoczesna medycyna to jednocześnie rozszerzanie i jeszcze dokładniejsze poznawanie już istniejących dziedzin. Przykładem może być fizjoterapia stomatologiczna. Jest to gałąź klasycznej fizjoterapii, która skupia się przede wszystkim na dolegliwościach związanych z ludzką szczęką. Nie tylko potrafi się ona rozprawić z różnego rodzaju zaburzeniami, ale potrafi także znaleźć ich przyczynę, a następnie skutecznie ją wyeliminować. Co jeszcze warto wiedzieć o tej specjalizacji? Z jakimi jeszcze problemami możemy się zwrócić do tego fachowca?

Fizjoterapia – ważna gałąź medycyny

Większość z nas wie już doskonale, czym zajmuje się fizjoterapia i z jakimi problemami możemy się zwrócić do specjalistów z tej dziedziny. Specjalizacja ta pomaga pacjentom w każdym wieku, którzy skarżą się na dolegliwości fizyczne, związane z układem kostno-stawowym. Dzięki skutecznej diagnostyce fizjoterapeuta jest w stanie dotrzeć do najgłębszych partii naszego ciała, aby odkryć przyczynę problemu, a następnie na dobre ją wyeliminować. Warto sobie przy tej okazji uświadomić, że mimo iż taki specjalista zajmuje się głównie naszą motoryką, dociera często do innych schorzeń, które dają objawy w ciele, ale ich faktyczne źródło znajduje się gdzieś indziej, na przykład w układzie nerwowym czy pokarmowym. Dobrze dopasowana terapia, ale również precyzyjne określenie przyczyn dolegliwości, stanowią najlepszy klucz do sukcesu. Co więcej, tworzenie wąskich specjalizacji, takich jak fizjoterapia stomatologiczna pozwala na podjęcie jeszcze dokładniejszych i lepiej dopasowanych działań, aby nieść ukojenie pacjentom z różnymi problemami.

Fizjoterapia stomatologiczna to dziedzina, która skupia się przede wszystkim na układzie kostnym, w obszarze czaszkowo-żuchwowo-szyjnym. Specjaliści niosą ukojenie pacjentom przy dolegliwościach bólowych, które pojawiły się w wyniku urazów albo bardziej skomplikowanych schorzeń. Metoda leczenia jest każdorazowo dopasowywana do konkretnej osoby, typu choroby, naturalnych uwarunkowań oraz stopnia zaawansowania dolegliwości. Kiedy dokładnie powinniśmy udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Fizjoterapia stomatologiczna

Czym zajmuje się fizjoterapia stomatologiczna i kiedy może okazać się pomocna?

Warto wiedzieć, że jako że jest to dziedzina dość nowa na medycznej mapie specjalizacji, nie do końca jeszcze wiemy, w jakich sytuacjach możemy się po taką pomoc skierować. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, dobrze jest jednak pomyśleć, o czasach, w których żyjemy i z jakimi problemami musimy mierzyć się na co dzień.

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na naszą kondycję, jest przede wszystkim stres. To przez nadmierne i przedłużające się napięcie prawidłowa praca naszego organizmu coraz częściej szwankuje, a my doświadczamy szeroko pojmowanego dyskomfortu. Rehabilitacja stomatologiczna potrafi wesprzeć pacjentów w leczeniu dolegliwości w obrębie głowy, związanych między innymi ze złym trybem życia, na przykład:

  • nieodpowiednią dietą,
  • brakiem aktywności fizycznej,
  • z tak zwanymi natręctwami cywilizacyjnymi, takimi jak obgryzanie paznokci.

Warto mieć przy tym świadomość, że niekiedy drobne i pozornie niegroźne nawyki mogą w przyszłości doprowadzić do poważniejszych zaburzeń, na przykład wad zgryzu, bruksizmu czy wad próchnicowych.

W przypadku terapii w obrębie fizjoterapii stomatologicznej stosuje się zazwyczaj powtarzalny schemat działania. Pacjent, który przychodzi do gabinetu ze swoim problemem, jest na początku rzetelnie diagnozowany, aby można było precyzyjnie określić źródło dolegliwości. Zanim jednak specjalista skupi się na nim, należy usunąć skutki pierwotnej choroby. Należy więc wcześniej pozbyć się ubytków zębowych czy wad zgryzu. Dopiero w kolejnych krokach fizjoterapeuta podejmuje się rehabilitacji, stosując metody dopasowane do potrzeb i dolegliwości pacjenta. Co więcej, aby osiągnąć trwałe i satysfakcjonujące rezultaty, bardzo często otrzymujemy również listę zaleceń dotyczących na przykład zmiany trybu życia, nawyków czy diety. Tego rodzaju działania stanowią integralną część całego leczenia. Przyczyniają się bowiem do wprowadzenia niezbędnych zmian, dzięki którym zwiększa się szansa na to, że problem więcej nie wróci.

Fizjoterapia stomatologiczna pomaga także wrócić do dobrej kondycji po przebytych urazach lub operacjach chirurgicznych w obrębie twarzoczaszki.

Jak działa fizjoterapia stomatologiczna?

Wiemy już mniej więcej, w jakich sferach może nam pomóc ta specjalizacja. Czego jednak możemy spodziewać się po wizycie w gabinecie tego specjalisty?

Choć z każdym rokiem przybywa nowych rozwiązań, do podstawowych narzędzi każdego fizjoterapeuty należą zabiegi i ćwiczenia, głównie manualne, ale również te oparte na użyciu różnego rodzaju akcesoriów. Podejmowane aktywności mają na celu przede wszystkim usprawnienie, ale i usunięcie ewentualnych dolegliwości bólowych związanych nie tylko z aparatem mowy, ale również z samym spożywaniem pokarmu, na przykład żuciem czy przełykaniem.

W obrębie zainteresowania fizjoterapeuty stomatologicznego znajdują się zęby oraz przyzębie, żuchwa i stawy skroniowe, ale także mięśnie i stawy związane z czaszką i szyją. Rehabilitacji podlegać mogą również tkanki i mięśnie twarzy, ale także podniebienie, żwacze, mięśnie mimiczne oraz naczynia krwionośne, nerwy i błona śluzowa. Wszystkie te elementy stanowią spójną całość. Wszelkie zaburzenia, choćby w obrębie tylko jednej części, mogą skutkować jeszcze poważniejszymi dolegliwościami i schorzeniami. Dlatego tak istotne jest, aby w razie potrzeby szukać profesjonalnego wsparcia u fizjoterapeuty stomatologicznego.

Warto przy tym wiedzieć, że fizjoterapia stomatologiczna dzieli się na jeszcze precyzyjniej wyspecjalizowane jednostki. Przykładem może być ortodoncja, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu albo endodoncja, która niweluje dolegliwości bólowe w okolicach żuchwy. Co więcej, poszczególne odnogi specjalizacyjne wzajemnie się przenikają i powinny ściśle ze sobą współpracować, aby osiągać jeszcze lepsze rezultaty i wspierać pacjentów na drodze do lepszego samopoczucia.

Fizjoterapia stomatologiczna

Od czego zaczyna się fizjoterapia stomatologiczna?

Każda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie medycznym i środowiskowym. W toku analizy często zleca się dodatkowe badania, aby dowiedzieć się więcej na temat stanu zdrowia pacjenta. Dopiero na tej podstawie ustala się bardziej szczegółowy plan działania, dopasowując indywidualną terapię. Warto przy tej okazji mieć świadomość, że stan chorego może wymagać dodatkowych konsultacji, na przykład z protetykiem lub ortodontą. Dzięki temu można uzyskać najlepszą i najbardziej skuteczną metodę leczenia.

Jakie rozwiązania stosuje fizjoterapia stomatologiczna?

Szczegółowy wywiad z pacjentem podczas pierwszej wizyty ma na celu precyzyjne wskazanie źródła problemu. Dopiero na tej podstawie ustala się dalsze kroki, jak również konkretną metodę leczenia. To, jakie to będzie rozwiązanie, zależy w dużej mierze od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia, od stopnia jego rozległości, a także od naturalnych uwarunkowań chorego, na przykład jego ogólnej kondycji czy stanu zdrowia. Wszystkie te elementy mogą mieć bowiem wpływ na skuteczność objętej drogi leczenia oraz na jego trwałość i dalekosiężne efekty. Warto jednak wiedzieć, że do wyboru fizjoterapeuta stomatologiczny ma kilka możliwości.

Wśród najczęściej i najchętniej stosowanych metod fizjoterapeutycznych można wyróżnić dwie grupy aktywności. Pierwsza z nich obejmuje kinezyterapię, terapię manualną oraz leczenie wad postawy. Druga z kolei to szereg aktywności fizykalnych, które opierają się przede wszystkim na specjalistycznych urządzeniach i przy użyciu różnego rodzaju narzędzi.

Kinezyterapia

Kinezyterapia, jedna z bardziej kluczowych metod leczenia, opiera się na stosowaniu indywidualnie opracowanych ćwiczeń poprawiających kondycję mięśni, a także usprawniających ruchomość stawów. Warto przy tym wiedzieć, że, wbrew pozorom, rehabilitacja wcale nie opiera się tylko na ćwiczeniach aktywizujących twarz. Przeciwnie, bardzo często związane są one jednocześnie z kręgosłupem, na przykład z odcinkiem szyjnym i piersiowym. Należy uświadomić sobie bowiem, że te partie ciała są ze sobą ściśle powiązane i za ich pomocą można regulować i usprawniać między innymi pracę mięśni twarzy.

W ramach działań związanych z kinezyterapią stosuje się także różnego rodzaju masaże twarzy i głowy. Dzięki nim możemy pracować z poszczególnymi partiami i grupami mięśni, które wymagają większej uwagi. Tym sposobem można je rozluźniać lub aktywizować tkanki. Co więcej, terapia opiera się zarówno na pracy w gabinecie ze specjalistą, ale również na samodzielnych aktywnościach wykonywanych w domu. Każdorazowo są one opracowywane z pacjentem indywidualnie i na bieżąco monitorowane. Może się bowiem okazać, że, wraz z postępem efektów, niezbędne będzie położenie nacisku na inne elementy lub zmodyfikowanie dotychczasowych ćwiczeń.

Ćwiczenia fizykalne

Drugą grupę metod stanowią zabiegi fizykalne. Jest to niezwykle szeroka kategoria różnego rodzaju ćwiczeń i działań podejmowanych przez fizjoterapeutę, przy użyciu profesjonalnego sprzętu i urządzeń. Do najpopularniejszych należy laseroterapia, terapie ultradźwiękami czy ciepłolecznictwo. Oprócz swojego specyficznego działania mają one właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Wśród stosunkowo nowych rozwiązań znajdziemy również tak zwany kinezjotaping. Jest to metoda, która opiera się na stosowaniu elastycznych plastrów, które nakleja się na różne partie twarzy i szyi. Ich głównych zadaniem jest zniwelowanie bólu, a także różnego rodzaju zaburzeń spotykanych w obszarze szyi i partii czaszkowo-żuchwowej. Pozwalają ponadto łagodzić dyskomfort w napięciu i przeciążeniu mięśni, a nawet w neuralgii mięśnia trójdzielnego. Metody te dobrze sprawdzają się również w przypadku, kiedy pacjent przygotowuje się do różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Częstotliwość i czas trwania takich praktyk jest sprawą indywidualną. Każdorazowo są ustalane pod konkretnego pacjenta, aby zapewnić im najlepsze możliwe rezultaty.

Fizjoterapia stomatologiczna

Kiedy powinniśmy wybrać się do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Wsparcie fizjoterapeuty stomatologicznego może przynieść ogromną ulgę pacjentom w ich dolegliwościach. W jakich konkretnych sytuacjach powinniśmy się jednak do niego zwrócić?

Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, że istnieje taki specjalista, który może nas wesprzeć w tego rodzaju dolegliwościach. Możemy zwrócić się więc do niego z każdą niepokojącą nas sprawą, w szczególności z takimi problemami jak szczękościsk, bóle w obszarze szczęki i skroni, ale także dyskomfort w czasie jedzenia, bóle głowy lub częste łzawienie z oczu. Fizjoterapeuta stomatologiczny można okazać się niezbędny także wówczas, kiedy borykamy się z wadami zgryzu i postawy, szczególnie w odcinku szyjnym i piersiowym. Zasadność wizyty warto każdorazowo zweryfikować, abyśmy mieli pewność, że niczego nie zaniedbaliśmy, a stan naszego zdrowia mamy pod kontrolą. Jeśli specjalistyczne badanie niczego nie wykaże, otrzymamy przydatne wskazówki, w jaki sposób podnieść komfort naszego życia i codziennego funkcjonowania.

Wśród dolegliwości, które powinny nas jednak zaniepokoić, mogą się znaleźć również skutki upadku, uszkodzenia mechanicznego czy wypadku samochodowego. Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się ponadto zmianami zwyrodnieniowymi, na przykład zaburzeniami pracy narządu żucia. Zaproponowane rozwiązanie ma na celu przywrócenie stanu pierwotnego, a tym samym poprawę jakości życia. Każdorazowo rehabilitacja powinna pomóc nam zwiększyć ruchomość stawów, poprawić elastyczność mięśni i złagodzić napięcia.

Bruksizm

Bardzo istotnym schorzeniem, w leczeniu którego zdecydowanie powinna pomóc fizjoterapia, jest bruksizm. To niezwykle przykra i nieprzyjemna dolegliwość, która występuje w wyniku nieprawidłowości w budowie szczęki lub jako skutek stresu i napięć w obrębie żuchwy. Aby zniwelować problemy, stosuje się najczęściej różne techniki masażu twarzy, ale również uczy się pacjenta metod automasażu. Dzięki temu można wzmocnić efekty uzyskane w czasie terapii w gabinecie. Warto uświadomić sobie przy tej okazji, że wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze mogą wpływać na nasz codzienny komfort, a nawet takie elementy jak pewność siebie czy zdrowy wygląd. Jeśli więc cokolwiek nas zaniepokoi w tej sferze, z pewnością nie zaszkodzi zasięgnięcie fachowej porady. Fizjoterapeuta może rozwiać nasze obawy i wątpliwości, a w razie potrzeby zaproponuje pomocne ćwiczenia lub indywidualnie dopasowane zabiegi. Taka praktyka z pewnością pomoże nam poczuć się lepiej i przyjemniej we własnym ciele.

Fizjoterapia stomatologiczna a podejście holistyczne

To, co wyróżnia współczesną medycynę, to stosunkowo nowe podejście, które traktuje ludzkie ciało jako system naczyń połączonych. Wbrew pozorom jest w tej idei duża dawka innowacyjności. Jeszcze do niedawna każdy specjalista skupiał się wyłącznie na swojej dziedzinie. Było to z gruntu błędne podejście, ponieważ niektóre dolegliwości mogą brać się z zupełnie innej sfery. Dla przykładu, trudności w oddychaniu wcale nie muszą być związane z zaburzeniami pracy płuc. Przyczyny problemów rzadko bywają oczywiste, dlatego tak istotne jest, aby patrzeć na ludzki organizm całościowo.

Podobne podejście możemy zaobserwować w przypadku fizjoterapii stomatologicznej. Chociaż największą uwagę skupia ona na twarzy i szyi, nie lekceważy oczywistych powiązań pomiędzy poszczególnymi partiami ciała. Bardzo często napięcia w okolicy żuchwy mogą wiązać się z nieprawidłowościami w odcinku lędźwiowym czy przy miednicy. Dobry specjalista jest w stanie prawidłowo określić źródło problemu, a następnie dopasuje najlepsze możliwe dla nas rozwiązanie.

Warto wiedzieć, że fizjoterapia wykorzystuje różnego rodzaju mniej konwencjonalne metody leczenia. Oprócz zabiegów na profesjonalnych urządzeniach czy klasycznej rehabilitacji stosuje się także techniki relaksacyjne, a nawet trening oddechowy. Tego rodzaju aktywności mogą nie tylko pomóc nam przywrócić równowagę wewnętrzną, ale i nauczyć nas, w jaki sposób radzić sobie z problemami w przyszłości. To swego rodzaju kapitał, który możemy wykorzystać w różnych kryzysowych sytuacjach. Co więcej, zdrowe nawyki przyczynią się do utrwalenia lepszej kondycji i dobrego stanu zdrowia. I to nie tylko w obrębie sfery dotkniętej chorobą, ale także we wszystkich pozostałych obszarach.

Fizjoterapia stomatologiczna nie kończy się na okolicach szczęki!

Podejście holistyczne, obecne również w fizjoterapii stomatologicznej, to świadomość własnego ciała. Jeśli potraktujemy je jako spójną całość, łatwiej nam będzie wychwycić ewentualne nieprawidłowości czy zaburzenia. Zwiększa się wówczas szansa na szybszą reakcję i profilaktykę. Wiadomo przecież nie od dziś, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego, wsłuchując się we własne ciało, jego reakcje i potrzeby, możemy skuteczniej leczyć ewentualne dolegliwości. Jest to jednocześnie prosta droga do lepszego życia, wolnego od większych trosk i zmartwień. Dlatego już dziś umów się na konsultację z fizjoterapeutą stomatologicznym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *