Masaż Tkanek Głębokich

Terminy:
I moduł 2-5.07.2020, II moduł 8-11.10.2020
Cena:
3 000 PLN
Instruktor:
dr n. med. Marcin Wytrążek
W cenie:
Uczestnicy otrzymują obszerny skrypt stanowiący kompendium wiedzy
Formuła kursu:
Kurs składa się z 8 dni, 2 moduły po 4 dni
Ilość godzin:
75
Miejsce:
Kielce
Wypełnij formularz i zapisz się na szkolenie

Masaż tkanek głębokich to popularna forma manualnej terapii i pracy z ciałem. Uczestnicy kursu masażu tkanek głębokich dowiedzą się jak wykorzystywać nieschematyczne podążanie za funkcjami układu mięśniowego i powięziowego w procesie leczenia. Dzięki wykorzystaniu bezpośredniego oddziaływania na tkanki, masaż zwiększa ich elastyczność i gibkość, poprawiając tym samym komfort i możliwości ruchowe pacjenta. Podczas terapii pacjent aktywnie uczestniczy w terapii, wykonując odpowiednie ruchy i ćwiczenia, zwiększające efekt rozluźnienia tkanek. Masaż tkanek głębokich zyskuje na popularności i często jest podstawową formą terapii wielu dolegliwości bólowych.

Celem masażu tkanek głębokich jest niwelowanie zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym. Polega głównie na umiejętnym rozluźnieniu tkanek, a co za tym idzie poprawę ich ruchomości i usuwaniu napięć. Ogromną zaletą masażu głębokiego jest jego ergonomiczność i ograniczenie ruchów pacjenta. Uczestnicy kursu masażu łącznotkankowego będą umieli nie tylko skutecznie prowadzić terapię, ale również ocenić stan pacjenta i jego układ mięśniowo-powięziowy. Kursanci zdobędą także wiedzę na temat odpowiedniej techniki, której czas, siła i kierunek wyznacza informacja zwrotna płynąca z ciała pacjenta.

Moduł I

Opis

Podczas I modułu uczestnicy szkolenia poznają narzędzia pracy, uczą się oceny zaburzeń w układzie powięziowym oraz odpowiedniego wykonywania terapii. W ciągu czterech dni omówione zostają zaburzenia w obrębie taśmy tylnej, przedniej i bocznej oraz terapia biodra i barku. Techniki globalne zaprezentowane podczas modułu I pozwalają na zastosowanie masażu tkanek głębokich  w większości przypadków klinicznych.

Uczestnik kursu pozna:
podstawy teoretyczne, ocenę funkcjonalną i badanie manualne układu mięśniowo-powięziowego, praktyczne techniki masażu.

Uczestnik kursu nauczy się:

metodyki wykonywania zabiegów i strategii postępowania w dysfunkcjach obręczy biodrowej i kończyny dolnej.

metodyki wykonywania zabiegów i strategii postępowania w dysfunkcjach kręgosłupa, klatki piersiowej i brzucha.

metodyki wykonywania zabiegów i strategii postępowania w dysfunkcjach obręczy barkowej

programowania sesji terapeutycznej i procesu terapeutycznego.

Program modułu I:

 1. Wstęp do masażu tkanek głębokich: podstawy teoretyczne, podstawowe zasady wykonywania masażu, wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów, omówienie sposobu wykonywania technik masażu, pozycje ułożenia pacjenta, ergonomia pracy masażysty.
 2. Omówienie podstawowych zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-powięziowego (m. in. zespół skrzyżowania górnego i dolnego, zespół warstwowy, wzorce torebkowe, przyczyny powstawania zaburzeń w obrębie poszczególnych grup mięśniowych).
 3. Diagnostyka funkcjonalna (testy funkcjonalne oceniające zaburzenia w układzie mięśniowo-powięziowym, ocena postawy ciała pod kątem zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym).
 4. Anatomia palpacyjna oraz ocena manualna zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym (ocena ruchomości powięzi, rozpoznawanie napiętych włókien mięśniowych, ocena skrócenia tkanek, badanie punktów spustowych).
 5. Zastosowanie technik terapeutycznych w wybranych dysfunkcjach i jednostkach chorobowych (m. in. choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatie, rwa kulszowa, rwa barkowa, łokieć tenisisty i golfisty, zespół górnego otworu klatki piersiowej, zespół zamrożonego barku, ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, chonodromalacja rzepki, niespecyficzne dolegliwości bólowe kręgosłupa, zespół bólu mięśniowo-powięziowego, fibromialgia, napięciowe bóle głowy, stany pourazowe i pooperacyjne, praca z bliznami).
 6. Najskuteczniejsze techniki diagnostyczne i terapeutyczne m.in. wg takich autorów jak: Fernandez, Hendrickson, Smith, Dixon, Riggs, Manheim (w tym także techniki masażu poprzecznego i podłużnego mięśni nadmiernie napiętych oraz techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego).

Moduł 2

Opis

II część kursu powstała w odpowiedzi na prośby dotychczasowych uczestników szkolenia, którzy chcieli rozwijać umiejętność masażu tkanek głębokich. O ile w pierwszej części szkolenia uwaga skupiona jest na stosowaniu technik globalnych, o tyle w drugim module koncentrujemy się na pracy z bardziej wyselekcjonowanymi obszarami ciała.

Program modułu II:

 1. Dysfunkcje w obrębie głowy – praca z czepcem ścięgnistym, stawami skroniowo-żuchwowymi
 2. Zaburzenia na przedniej stronie szyi – praca z kością gnykową, mięśniami nad- i podgnykowymi
 3. Mięśnie podpotyliczne, praca z kresą, segmentami Co-C1, C1-C2
 4. Rozluźnianie mięśnia piersiowego mniejszego, podobojczykowego i struktur przyczepiających się do wyrostka kruczego łopatki
 5. Praca z poszczególnymi częściami kończyny górnej – ramię, łokieć, przedramię i ręka
 6. Praca z mięśniem wielodzielnym i rotującymi oraz z więzadłami nad- i międzykolcowymi
 7. Staw kolanowy w szczegółach – (troczki, dół podkolanowy, opracowanie ścięgien dookoła stawu)
 8. Terapia wisceralna – praca z żołądkiem, wątrobą, siecią większą, jelitem grubym i cienkim)

Ramowy program szkolenia- 75 godziny edukacyjne ( 1 godzina edukacyjna to 45 minut)

Instruktor:

Dr n. med. Marcin Wytrążek - fizjoterapeuta, wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jego praca doktorska dotyczyła badań neurofizjologicznych w diagnozowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. W 2010 roku objął funkcję prodziekana ds. kształcenia, jest także kierownikiem Pracowni Terapii Manualnej i Masażu i redaktorem naczelnym Wydawnictwa WSEiT.

Specjalizuje się w terapii tkanek miękkich, głównie masażu tkanek głębokich i terapii punktów spustowych. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje zarówno podczas zajęć akademickich, jak i prowadzonych przez siebie kursów. Jest twórcą pierwszych w Polsce studiów podyplomowych o kierunku Terapia manualna tkanek miękkich.

Dodatkowo, dr Wytrążek stworzył autorski podręcznik do masażu tkanek głębokich “Masaż tkanek głębokich. Materiały pomocnicze do ćwiczeń”. Przetłumaczył na język polski również takie pozycje naukowe jak „Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe” Carol Manheim czy „Rozluźnianie powięziowe dla równowagi strukturalnej” Jamesa Earlesa i Toma Myersa.

 

Informujemy, iż Medical Moment posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych o nr ewidencyjnym 2.10/00045/2016. Wpis ten daje możliwość skorzystania ze szkoleń finansowanych przez Urząd Pracy osobom z każdego województwa w Polsce ze statusem osoby bezrobotnej!
x

Odwiedź nas